It is currently Thu Apr 18, 2024 6:34 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Review
PostPosted: Sun Dec 23, 2012 2:12 am 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
De stiut despre Systema - PTW CQB/R MAX ...

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Review
PostPosted: Fri Jun 05, 2015 5:37 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
Review FCC Rampo's PMAGs for PTW

http://www.powair6.com/en/complete-ptw- ... black.html
http://www.powair6.com/en/complete-ptw- ... black.html

Acum vreo 2 luni am cumparat un incarcator FCC Rampo's PMAG de pe powair6, deoarece auzisem destul de multe de bine pe forumul Systema despre shell-urile lui Rampo. Am luat doar unul pentru a-l testa, si pentru ca am fost foarte placut impresionat (feed perfect pana la ultima bila, carcasa PMAG mult mai faina, mai solida si fara buretele nenorocit de la Vanaras, usoare etc), am comandat si un set complet de 6 la scurt timp dupa.

Toate bune si frumoase, vreo luna s-au comportat exemplar, dupa care au aparut problemele.
First, m-am trezit la unul din ele ca-i sarise una din feeding lips. N-am dat prea mare importanta, am zis ca-l repar eu cand voi avea chef, doar mai am destule. Apoi, unul cate unul, au inceput toate sa faca probleme de feed. Aparent, bilele se cam blocau in feeding lips, desi acestea erau curate, fara mizerii etc.

Asa ca m-am apucat eu sa le desfac sa vad ce-i cu ele.

Partea buna: sistemul de sustinere al mag-ului in carcasa PMAG e mult mai bun decat cel Vanaras. In loc de buretele care se taseaza in timp (Vanaras) si care face ca internele sa nu mai stea suficient de sus - cauzand probleme de feed, aici internele sunt sustinute de doua "picioruse" din plastic de pe talpa mag-ului, care sunt mult mai stabile.

Partea proasta: inner case-ul e dintr-un cacat putin intarit cu aspect de plastic, foarte fragil si casant. la vreo 3 maguri, erau deja rupte diverse bucati, cum ar fi in dreptul feeding lip-ului (motiv pentru care acesta cazuse, dupa cum spuneam mai sus), sau in locasul "golden screw"-ului de la magurile systema originale. Cred ca misfeed-urile erau generate de feeding lips care ajungeau in pozitii mai putin normale, lasand a naibii de greu bilele sa iasa. Motivul? beats me...

Internele par a fi cele de aici: http://www.powair6.com/en/ptw-inner-cas ... tform.html , desi eu parca as baga mana in foc ca in momentul in care le-am comandat scria in descriere ca au internals MAG... De asemenea, tot as baga mana-n foc ca aceste interne care acum se numesc "FCC magazine inner case" erau atunci la vanzare sub titlul de "Black Cat Airsoft 30/120 bb's etc etc". Culmea, acum au aparut la ei pe site internele "Black Cat v2", aparent dintr-un altfel de plastic, negru (poate mai solid)

Asa ca am scos toate acele mizerii de interne si le-am inlocuit cu interne systema / A&K / Vanaras, care inca merg bine dupa multi ani de folosire, dar pe care nu le mai foloseam din motive de outer shells (grele ca porcu' la systema si a&k, sistem enervant de sustinere cu burete la Vanaras PMAG's). Combinatie care pare sa mearga struna, cel putin deocamdata.

TL:DR: Great shells, crappy internals.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron