It is currently Fri Mar 29, 2024 10:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cum a inceput totul?
PostPosted: Sun Jan 06, 2013 3:49 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
Aici ne-am gandit sa scriem cate cuvinte despre prima noastra experienta cu airsoftul si cum a inceput totul - pildele noastre pentru urmasi.
Sa iasa la iveala povestitorul din noi!

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Sun Jan 06, 2013 4:04 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
Primul contact cu airsoft-ul este o experienta puternica. Te cheama un amic (Gabi_MP pentru cunoscatori), spunand ca vrea sa-ti arate ceva interesant. Nestiind la ce sa te astepti te duci curios, dar neincrezator. Iti pui ochelarii de protectie pe ochi si intri in zona de conflict. Ploua! Razboiul nu se reprogrameaza cand e vreme rea prin urmare combatantii sunt in continua alerta. 3-4 cladiri darapanate pe locatia unei foste gradini zoologice.
Intri in safe zone si observi impartial si uimit derularea miscarilor de trupe. Costum de camuflaj, ghete militare, ochelari profesionali, manusi, vesta, port incarcatoare, statie radio cu casti si microfon extern, replica principala in mana si secundara in toc, genunchiere, cotiere, camelbak umplut... Ti se opreste mintea in loc un pic.

Dupa ce iti revii te intrebi in gand: "Ce pana mea cu atatea echipamente peste echipamente ce i-ar face invidiosi chiar si cei mai fanatici soldati? Hai sa fim seriosi, fratele meu, ne jucam cu niste bile de plastic totusi..." Daca esti ceva mai neinspirat mai spui si cu voce tare ceva de genul: " Da' ce bei din recipientul ala din spate? Vin fiert?" - inca mai trag ponoasele si in ziua de azi de la 3DELTA (ex Sensey, ex Grasu, ex 007, ex...) pentru replica aia. In fine!

Cum ajung acas, calare pe laptop sa ma documentez. Nu gasesc foarte mult informatii, insa clar vreau o replica. Din putinele informatii pe care le am (majoritatea de la Counter Strike) trag concluzia ca 4.4 (impatimitii CS inteleg ca e vorba despre Stery AUG) mi s-ar potrivi manusa. Nu dureaza mult si o comand - Steyr AUG A2 de la JG. Dupa o asteptare care parca nu se mai termina imi ajunge replica si instant sunt in padure la teste...unde dau de Sly, si el cu o replica virgina la prima testare si de rakett (aka Cascuta).

De aici incolo nu mai poti da inapoi, e drog frate! Asa a inceput totul...pentru mine!

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 2:02 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Fri Nov 02, 2012 11:25 pm
Posts: 84
Location: Iasi
Uaileu... Pai am fost o data la paintball si in urmatoarea zi m-am interesat de o replica de airsoft, ca paintballu' mi s-o parut gay tare. Asa ca dat comanda pe net. Intre timp am discutat si eu cu Gabi_MP (aparent Gabi asta era un guru al airsoftului iesean pe vremea aia) si l-am intrebat unde vine lumea, pe ce forum sta lumea etc. Replica mea trebuia sa ajunga in vreo 2 saptamani. Da am zis sa dau o fuga pana la padure unde acelasi 3DELTA (ex Sensey, ex Grasu, ex 007, ex...) ma abordeaza autoritar si un pic rastit "Ce ba, vrei sa joci ersoft?" Sincer nici nu stiam cum sa-i raspund de frica sa nu-mi iau una-n bot, da pan'la urma imi iau inima-n dinti si zic "Da numa ca nu prea am echipament" (eu fiind imbracat cu un tricou verde brotac). Gras imi zice (la fel de autoritar) "Vezi in sacul ala ai pusca, bile, baterie. Ia-le si tai-o pe teren". In ziua aia am scuipat cu bile prin padure ca-n Rambo. Am avut orgasm multiplu cand am reusit sa fac prima victima (Cobretti) si am plecat de la teren cu un zambet tamp de copchil de 6 ani care iese din librarie cu masinuta mult visata. Weekendul urmator mi-o ajuns si mie pusca si luni dupa servici m-am dus la padure s-o testez. Rakett (aka Cascuta merge si el cu mine ca venise si a lui). Dupa cateva bile trase, apare si Mufila cu Aug-ul la teste. Asa a inceput si pt mine. Drog frate, da uite ca virgula Cascuta s-a lasat. O fi fost la dezintoxicare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Wed Jan 09, 2013 6:33 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
eu flirtam de mult cu ideea, dar tot reuseam cumva sa ma abtin, ca deja aveam prea multe hobby-uri costisitoare. Dar la un moment dat, avand ceva bani care-mi ardeau buzunarul, am zis sa fac marele salt. am citit, am studiat, am puricat forumul, si stiam ce vreau: DMR. insa pentru ca nu stiam ce replica sa-mi iau, am inceput cu un pistol (ca oricum as fi avut nevoie, ca DMR), zicand ca o sa vin si eu la joc doar cu pistolul, o sa pun mana pe-acolo pe replici, dupa care o sa ma decid. Pana la urma, n-am rezistat, si m-am dus la magazin la moldova, de unde am luat cea mai mare unditza pe care o aveau, un SR25 de la G&G. s-au nimerit pe-acolo si Delta si Res. Habar n-aveam cine-s duzii, dar pareau sa se priceapa, si i-am intrebat cam ce-mi mai trebuie pt joc. Imediat s-au apucat oamenii sa scormoneasca prin rafturile din magazin si sa imi arate: uite, genunchiere de-astea, ochelarii astia, manusi din astea, si tot asa. Am plecat cu doua sacose pline, intrebandu-ma daca nu cumva respectivii profitasera de nevinovatia mea sa faca vanzare prietenilor de la magazin. Abia mai tarziu mi-am dat seama ca sfaturile si sugestiile lor fusesera foarte bune, facute cu cap, in interesul meu, si ca n-aveau procent din vanzari :D
La primul joc am aparut cu undita (care tragea doar semi, cu 100 m/s), si m-au pus sa fac alegere. Ma uitam ca broasca la sudura la toti ceilalti, noroc cu cineva (am uitat cine) care statea dupa umarul meu si-mi soptea pe cine sa aleg (ia-l pe Otto, zi Otto!)
Cred ca primele 3-4 jocuri (adica zile de joc) n-am facut nici un kill. Intrasem chiar un pic in depresie, intrebandu-ma ce naiba caut eu acolo, carne de tun. Insa asta m-a facut sa ma gandesc un pic la ce si cum faceam, sa compar cu ce faceau ceilalti (ca mdeh, nu-i chiar ca-n filme cu Sergiu Nicolaescu). Dupa aia, am mai inceput sa iau si eu prin surprindere cate vreun nefericit, si am mai prins curaj. Dar inca mai sunt zile in care nu fac nici un kill, insa am invatat lectia de aur a airsoftului: nu conteaza cati "omori", conteaza cat de mult te distrezi facandu-ti propriul film :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Wed Jan 09, 2013 10:06 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Wed Oct 31, 2012 9:50 pm
Posts: 170
Location: Iasi
Pot sa incep scurta mea povestioara? ( Fiind mai nou pe aici nu e mult de povestit, cred)

Era prin iulie 2012 cand m-am intalnit prima data cu Cezar( de la cabana Bucium) undeva prin Pacurari pe la terenul sau de fotbal. Povesteam despre fotbal, afaceri si ce mai face unul, altul. La un moment dat vad un poster de promovare a terenului de airsoft din Bucium si il intreb desre acesta. Incepe omul sa imi povesteasca de replicele care le-a cumparat, despre cum se joaca , ma intreaba daca am rupt prin facultate tastaturile cu jocurile de actiune. Mi s-a paruta ideea foarte interesanta, mai ales ca eu trebuia sa mai stau pe acasa dupa ce de prin aprilie pana atunci am cam stat week-end-urile pe la concursuri de pescuit si deloc cu familia.
Intr-un week-end, dupa acea discutie cu Cezar, primesc un telefon de la Danut si alti baieti din clubul de pescuit daca nu vreau sa mergem la o partida de airsoft. Tin minte ca era o zi nu prea calduroasa si cu o ploaie mocaneasca ca se abureau ochelarii mai rapid (:D).
Ne-am adunat vreo 8 persoane, nici una nu a avut tangente pana atunci cu acele replici. Mi-am luat ca prima replica cu care am jucat atunci un DMR( dar care era limitat la o viteza ce se putea juca acolo). Am jucat noi vreo 2 ore si atunci m-am contaminat . Dupa careva zile ( undeva pe miercuri in saptamana urmatoare) eram la Piatra Neamt la magazinul celor de la airsoft.ro de unde mi-am luat o serie de chestii ( pistolul, ochelari, bile, veston, pantaloni si alte cateva chestii cred utile).
In urmatoare saptamana a fost iar adunare la cabana Bucium , dar acum deja aveam unele lucruri si Danut atunci i s-a pus pata deasemeni. Dupa am inceput sa cautam amandoi pe forumuri, pe site-uri. Mi-am luat DMR-ul pe la sfarsitul lui august si dupa am mers la padure unde am inceput sa joc cu voi.

Sunt total deacord cu Cryo cand spune ca la inceput nu facem nici un kill, dar cu timpul inveti strategie, inveti sa te plasezi pe teren mai bine sa faci jocul dinamic( sa alergi mai mult) sa lucrezi mai mult in echipa( care e un lucru foarte important la airsoft) si in final sa te simti bine cand pleci acasa.
Hai primavara, hai!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Thu Jan 24, 2013 11:38 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Prin 2003 am inceput sa ma fugaresc prin paduri la jocurile de paint-ball, era ceva bataie de cap cu acele pusti, se spargeau bilele, ramanem fara presiune, se blocau pe teava, ect. Ne feream de bile ca :twisted: de tamaie ca era bila si vanataia uneori chiar cu galma pe gat sau cap, dupa o partida mergeam si suspinam, ne fotografiam vanataile unu altuia. Se mai intampla sa jucam la Zoo care proaspat dezafectata si arata cu totul altfel decat acum, erau in picioare cladirile si era un spectacol acolo, mai ales iarna cand jucam cu bile inghetate, vai de cate ori ne-a plesnit pielea si ce urlete erau dupa un headshot :lol:
Am planificat sa ne luam mai multi pusti sa jucam unde si cand vrem noi fara sa le mai inchiriem, dar s-a facut ca doar eu sa ma procopsesc cu 2 puscoace si o butelie mare de C02 care zac si acum pe undeva prin beci la mine, s-a spart gasca.
Voiam demult sa merg la Arsenal Park de cand s-a infiintat, dar s-a tot nimerit sa-mi fac concediul in alta parte si am ratat ocazia de a juca airsoft pana anul trecut cand, asa cum zicea si Ovidiu, colegul de club de pescuit, am organizat un joc la cabana la Cezar.
De atunci mi-a intrat in sange, v-am gasit forumul, am aflat programul si m-am lipit :D In prima saptamana mi-am luat si prima jucarie care a fost SR25 luat de la Cryo si imediat urmat SR-ul scurt de la Otto, un pistol TM PX4 si restul de echipamet, iar de curand m-am lipit si de un VSR si lista va continua sunt convins.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 9:49 am 
Offline
Site Admin

Joined: Tue Oct 09, 2012 8:33 pm
Posts: 116
Location: Iasi
Eu m-am lasat convins un pic mai greu. Stiam de airsoft de la Sly , si i am vauzt prima replica si i- am auzit primele emotii si impresii legate, dar nu a fost suficient. Vreo juma de an doar am ascultat povestile pana m a convins acelasi sly si am mers la joc intr-o zi de vara. Ajung cu el, se juca dupa poiana. Primu lucuru care-l aud, e ca unu ma lua la misto ca aveam nush ce ochelari de soare( parca Braia era daca nu ma insel) si deja incepusem sa ma enervez. A urmat Muffy cu niste replici acide si deja imi venea sa i maresc dioptriile :)) . Sly imi zice sa stau calm, ca baetzii si foarte ok, da sa am rabdare, si bine a zis!. Oricum, dupa prima zi de joc am plecat enervat de cei de sus dar si injectat cu microbul cat se poate de mult. Urmatoarea saptamana.. pierdut multe ore in cautare replicii de inceput. Pont de la Sly, mi a zis ca e un coleg care vinde un ak second de la G&G( nu aveam nici cea mai vaga idee despre firme/pusti, etc) dar totusi vroiam sa vad si altele. Zis si facut, trag o fuga pana la piatra cu Sly la magazin la baetzi cand inca era intr-un aparatament. Vad un M4 SLV de la Classic Army( da, tin minte) care nu mi a placut deloc fiind plastic 100%. Ne am intors si direct la "celcius rul, systema sucks" m am dus aka Costel. Am luat ak ul, testul a fost sa trag 2 bile din masina pe geam pe splai bahlui, sa vad daca "merge" si am adjudecat ak ul.
Trainingul pe reparat mi l am facut pe acel AK care a fost super bun si culmea, sambata la joc panzariu a prestat cu el!

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Sat Feb 16, 2013 1:10 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Fri Nov 02, 2012 11:25 pm
Posts: 84
Location: Iasi
Ai uitat sa zici ca la primul joc mi-ai rupt HK-ul in doua :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Wed Feb 27, 2013 11:27 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Oct 31, 2012 4:46 pm
Posts: 21
Si eu stiam de airsoft tot de la Sly (a draq raspandac). M-a chemat sa-mi arate jucariile dar nu am reusit sa ajung si am scapat de virus. Deja uitasem cand s-a deschis magazinul de la Moldova si ... gata... de unde fac rost de bani? Incep sa citesc forumul. Ce pistol sa-mi iau? Sly zice glock ... eu imi iau Bereta ;-). Primele jocuri au fost la poligon si urmatoarele ... tot la poligon ca nu aveam decat pistolul. Au inceput jocurile afara, intai la pistol, apoi cu cate o replica imprumutata. Incet s-a adunat si ceva echipament, o replica second ... strictul necesar. Pacat ca nu prea reusesc sa ajung la jocuri ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum a inceput totul?
PostPosted: Wed Apr 03, 2013 7:08 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sat Nov 03, 2012 12:59 pm
Posts: 125
Location: Iasi/Braila
in 2007 am auzit de airsoft de la un amic. in 2008 am pus mana pe prima replica de airsoft, era un colt 1911 spring parca. in 2009 am tras cu prima replica de airsoft(un beretta m9) intr-o cutie de bere si dupa am tras cu un colt m4 de la jg. full metal, foarte smecher. tot atunci am aflat ca in Braila a fost un eveniment de peste 100 de oameni :O omfg la care vecinul meu, si ownerul jucariilor, a participat(Blackthunder 1). pe rand am tras cu dan wesson, sport 106, si cm028 . am ajuns sa imi cumpar prima mea replica, in 2010. ak aims luat de la magazinul din oras, pe principiul pipait, vazut, placut. dupa care a urmat primul joc, am ramas impresionat si m-am simtit aiurea cand au aparut baietii camuflati, echipati pana in dinti, cu veste si tot felul de accesorii, replicile pimpuite & shit. la primul joc am primit botezul( aici in iasi nu se practica) de la mil, george, si baietii de acolo. si de atunci sunt nebun dupa replice.

_________________
Opulence, I Has It.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron