It is currently Thu Mar 28, 2024 11:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pirotehnice
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 1:22 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sat Nov 03, 2012 12:59 pm
Posts: 125
Location: Iasi/Braila
Deoarece jocurile mi se par monotone si lipsite de farmec, am zis sa fac un articol care incurajeaza folosirea de articole pirotehnice. si aici nu ne referim la pocnitori ci la banalele grenade fumigene si cu bile.
Aceste 2 articole se incadreaza in lege astfel

3. Alte articole pirotehnice, care, la rândul lor, se clasifică în următoarele categorii:
a) categoria P1 - articole pirotehnice, altele decât articolele pirotehnice de divertisment şi articolele pirotehnice de scenă, care prezintă un risc scăzut;



iar restrictiile in vigoare sunt urmatoarele :

Articolele pirotehnice de divertisment din categoria 1 şi P1 pot fi puse la dispoziţia publicului cu vârsta peste 16 ani.

Se interzice folosirea articolelor pirotehnice în următoarele situaţii:

a) între orele 24,00 şi 6,00, cu excepţia perioadelor autorizate, precum şi a evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;

b) la o distanţă mai mică de 50 m de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 m faţă de cele cu peste 4 niveluri;

c) la o distanţă mai mică de 500 m de instalaţiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare şi livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalaţiile de gaze;

d) la o distanţă mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice şi petrochimice ori pentru alte obiective care prezintă pericol de incendiu sau explozie;

e) în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanşe sau căderi de pietre;

f) pe drumurile publice deschise circulaţiei rutiere, pe aleile pietonale şi în spaţii deschise cu aglomerări de persoane;

g) la o distanţă mai mică de 500 m de păduri.


Teoretic singura problema este faptul ca le aruncam in padure, dar asta nu cred ca este o problema in poiana pentru ca terenul este proprietate privata.

Daca reusesc sa il uploadez, aveti un document prin care grenadele enola gaye sunt incadrate in categoria P1 conform reglementarilor in vigoare.(Nu am reusit, asa ca i-am facut un print screen)

Image


Cei de la Piatra Neamt, folosesc cu succes grenade fumigene si cu bile, de ani buni, fara sa le spuna nimeni nimic, la noi de ce nu se poate ?

_________________
Opulence, I Has It.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pirotehnice
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 1:28 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sat Nov 03, 2012 12:59 pm
Posts: 125
Location: Iasi/Braila
Pentru cei ce nu vad bine, am si varianta PDF intru trimitere pe mail. Multumesc

_________________
Opulence, I Has It.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pirotehnice
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 1:33 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Sat Oct 13, 2012 4:58 pm
Posts: 22
Fumigenele si efectele care scot pocnete etc sunt o problema cel putin la padure. Cei invecinati terenului au sesizat politia de mai multe ori din aceste motive , si le dau dreptate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pirotehnice
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 1:42 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sat Nov 03, 2012 12:59 pm
Posts: 125
Location: Iasi/Braila
fumigenele nu fac zgomot, fac fum colorat si nu afecteaza pe nimeni ca nu sunt fumigene militare.

deci aia care fura lemne noaptea prin padure au voie, sunt unii care baraie motoarele prin padure , au voie , curvele care stau la marginea drumului, au voie, noi, nu dom'le ca facem zgomot

si eu care stau in apropierea unei unitati militare(in tatarasi), si trag aia de rup, nu mai dau telefon la politie.

_________________
Opulence, I Has It.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pirotehnice
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 2:48 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Sat Oct 13, 2012 4:58 pm
Posts: 22
Nu au facut reclamatie ca jucam airsoft ci la faptul ca au vazut fum in padure ( posibilitate de incendiu ) sau ca au auzit pocnet de arma ( care de fapt era de la petarde etc ) , gen braconieri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pirotehnice
PostPosted: Sat Apr 26, 2014 7:16 am 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
zau daca inteleg de ce va dati in vant dupa petarde/fumigene...

o grenada de airsoft, cu bile, sau o mina antipersonal/claymore, inteleg, dar un ghem care umple padurea de fum puturos? cu ce te ajuta? pentru cover? right...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron