It is currently Thu Apr 18, 2024 6:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Amortizor/Suppressor functional?
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 10:28 am 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Vata cred ca e unu din materialele cele mai bune fonoabsorbante, dar fiind din fibre naturale putrezeste. Cum sa prinda umiditate, pai prin condes si in plus dupa ce se umezeste si taseaza putin isi pierde din proprietati.

Eu as inlocui acea vata de bumbac cu
- vata minerala, are avantajul ca nu putrezeste
- burete obisnuit, usor de lucrat cu el
- un rulou facut din straturi de folie de parchet
- izolatie termica pt teava
- folie de pluta, un foarte bun fono absorbant, dar cred ca e cam greu de indoit fara sa se rupa pe un diametru asa mic.

Un amortizor lucreaza bine si daca are diminesiuni generoase adica o grosime de mimin 40 mm ca si lungime cat mai mare - de la 200 mm in sus. Evident el nu-ti absoarbe si zgomotele laterale care ies prin corpul armei.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amortizor/Suppressor functional?
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 7:07 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
Condensul din cate stiu eu se formeaza atunci cand un obiect rece ia contact cu aerul cald.
Pentru antifonare se folosesc materiale fibroase sau poroase, in categoria asta intra buretele si vata.
Pentru izolare termica, materiale care contin bule de aer care nu iau contact cu aerul, in categoria asta intra izolatia de tevi si folia de parchet.
Si in cele din urma, pluta se foloseste ca distantiere(se pune intre foile de sticla ca exemplu si alte materiale sensibile la sgarieturi), dopuri la sticle si cam atat imi trece prin minte acum, dar in viata mea nu am vazut pluta undeva folosita ca izolator fonic, nici termic.

La grosimea si lungimea amortizorului, aici iti dau cea mai mare dreptate deoarece sunetul are cat mai mult spatiu pentru disipare.
In cazul de fata eu am unul de 100x35mm, as putea sa il lungesc cu teava de cupru de 35mm dar asta ar insemna ca "reductiile" de pe capetele amortizorului sa le fixez definitiv de teava ... un lucru foarte rau deoarece nu as mai avea acces la internele amortizorului.

@expresss - sa nu crezi ca am ceva cu tine, doar am facut cateva corectari

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amortizor/Suppressor functional?
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 8:24 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Nu-i bai Ady, imi dau si eu cu parerea sa te ajut. Am avut si eu treaba cu vata pe la niste mici reparatii si am vazut problema cu mucegaitul ei. Pluta, crede-ma e foarte bun izolator fonic, de asta se si pune la parchet in zone sensibile, si la pereti despartitori unde nu permite spatiu sa se puna vata minerala.
Oricum in mai toate amortizoarele pt replici de airsoft care le-am desfacut am vazut ca se foloseste buretele.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amortizor/Suppressor functional?
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 9:02 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
Da, stiu de buretele folosit in airsoft si cred ca e comercializat in acest domeniu ca e usor de folosit. Daca ai arma pe gaz se pot spala cu detergenti de vase si apa calduta si sunt ca si noi. Cu modelul facut de mine, e mai complicat un pic dar cred ca are si un efect mai bun asupra zgomotului.
La vata care se foloseste in constructii, daca se pune in pereti de rigips spre exemplu si una din camere pe timp de iarna are incalzirea inchisa apare punctul de roua intre pereti si de aici apare si mucegaiul.
De multe ori cand fac instalatia intr-un apartament recomand beneficiarului sa nu inchida incalzirea in una din camere, indiferent de constructia cladirii ... la betoane spre exemplu asa apare igrasia.

Multumesc de sfaturi :)

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron