It is currently Thu Apr 18, 2024 5:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mecanizate Iasi
PostPosted: Mon Jun 23, 2014 10:14 am 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
La Codrii 4 am vazut o buna organizare a rosilor si experienta in lupta cu mecanizate, adica transport si plasare oameni in spatele adversarilor in timp ce sunt atacati, un lucru care m-a ofticat maxim dar care m-a si ambitionat. Evident, nu avem cum sa capatam experienta practica fara a avea o mecanizata la dispozitie cu care sa ne antrenam. In ideea organizarii unei interjudetene la Iasi, o blindata ar da ceva culoare jocului.

Teoria e buna, practica ne omoara, deci cum facem rost de ea ?
1. Ca sa facem cheta sa o luam, e un efort financiar prea mare pentru unii si discutii interminabile, variata asta nu cred ca merge.
2. Un airsoftist sa puna una la dispozitie eventual gata preparata, nu prea vad cine in afara de Braia cu Samuraiul dar trebuie munca la el si investitii si poate alte discutii inutile. ATV-ul meu il pun la dispozitie, dar nu e o solutie, neputand transporta decat 2 persoane si alea expuse total si neputand trage avand mainile ocupate.
3. Apelam la cineva care le are gata preparate si mai au loc pe vopsea si de bile pe langa polish-ul facut in padure cu crengi, adica baietii de la club off-road Iasi.

Am ceva cunostinte acolo si pot strica o vorba, eventual poate corup pe cineva, dar nu as vrea sa vorbesc degeaba, cu alte cuvinte cand facem intalinrea aia C7 sa punem si asta pe ordinea de zi.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Tue Jun 24, 2014 9:36 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
Turlea Liviu, proprietarul de la Hamak are un Aro functional de vanzare, daca mai am treaba pe la el am sa aflu si un pret.

Cateva chestii de luat in calcul:

- mecanizata celor de la BT nu cred ca e inmatriculata sau are vreo taxa platita la zi plus ca e parcata pe teren privat la 1-2 km de terenul de joc si nu cred ca le zice cineva ceva ca o folosesc in padure asa cum este

- soferul care a fost pe macanizata era si mecanicul ei din cate am vazut eu, deci trebe de luat in considerare ca daca se strica ceva la masinuta o sa pape bani la manopera si piese

- sa mergi cu mecanizata "in misiune" mi-a placut la nebunie dar sincer noi in padure intre platforma si cea mai indepartata baza din poiana nu cred ca avem 1km distanta si folosirea unei mecanizate nu ii vad rostul

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Wed Jun 25, 2014 4:48 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Putem extinde locul de joaca, dar mecanizata poate fi folosita la transport trupe in spatele liniei inamice, asta e valabil si pe distante scurte nu trebuie sa bati km cu ea prin padure.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Sun Jul 13, 2014 2:18 am 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Fri Nov 02, 2012 10:27 am
Posts: 59
Location: IASI
Hai ca vine batrinu cu o idei -zici ca ai ATV ;)) SAU CINE MAI ARE :

1.Se poate gasi o varianta sa convertesti atv-ul intr-o blindata ,adica faci din materiale usoare placaj alte materiale o carcasa de montat si demontat usor pe atv-u ca doar nu ne trebuie tabla sau cine stie ce blindaj greu (ma refer la carcasa spreata nu atv-u ca nu vrem sa facem paguba omului cu asa ceva ;))).

2.DACA SUNTEM MAI INVENTIVI SI O CARCASA DIN POLISTIREN EXTRUDAT ASAMBLAT PE STRUCTURA DIN LEMN USOARA MERGE SA FACI O BLINDATA STAS SI SPREATA NITEL CU VOPSEA VERDE SAU EU STIU CEVA CULORI DE CAMUFLAJ ;))) DA TREBUIE NITICA CREATIVITATE.

(daca o gauresti nitel pare o blindata destul de prinsa de tirul inamic eheee creatie colegii creatie )

Acum poate veti ride de ideile mele da multi au ris si dupa un timp au fost puse in aplicare ca fiind ideile lor -stiu ei multi cam ce vreau sa zic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Sun Jul 13, 2014 9:46 am 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Max, dupa ce ai sa mergi 5 minute pe un atv ai sa realizezi ca ce ai zis tu e doar amuzant :D

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Mon Sep 08, 2014 3:21 am 
Offline
Site Admin

Joined: Fri Nov 02, 2012 11:25 pm
Posts: 84
Location: Iasi
Ce zice Max (in scris) e amuzant intotdeauna. Scuze dar n-am putut sa ma abțin de la trolololo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Mon Sep 08, 2014 5:30 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
Max, pacat ca ti-au luat-o astia de la Red Bull Soapbox Race inainte https://www.youtube.com/watch?v=9Hpgr9bgpuE

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Wed Oct 08, 2014 10:12 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Fri Nov 02, 2012 10:27 am
Posts: 59
Location: IASI
;)) CARE VREA BLINDATA SA FOLOSEASCA MATERIALE ADEGVATE DORINTELOR LUI -EU LA ASTA M-AM GINDIT ;))

Amuzant a fost si cind am adus bombele ,dupa o perioada mai indelungata se dorea un nou joc de ala cu bombe .

Ce sa fac asa sunt eu mai fata mintea cite o prostioara comica a la max;))).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Thu Mar 12, 2015 10:15 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sun Nov 23, 2014 10:50 am
Posts: 38
Location: Iasi
O mecanizata?


Attachments:
WP_20150312_003.jpg
WP_20150312_003.jpg [ 57.59 KiB | Viewed 6226 times ]
WP_20150312_002.jpg
WP_20150312_002.jpg [ 61.1 KiB | Viewed 6226 times ]
WP_20150312_001.jpg
WP_20150312_001.jpg [ 72.34 KiB | Viewed 6226 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mecanizate Iasi
PostPosted: Fri Mar 13, 2015 10:46 am 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 08, 2012 5:54 pm
Posts: 157
Location: Iasi
La mecanizata trebuie scoase usile sau geamurile pentru a da sansa sa fie loviti si cei din ea de bile, la cea de mai sus e cam greu de scos geamurile, iar daca le-ai spart nu mai gasesti sigur modelul.

_________________
http://www.expressslichidator.ro
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron